Connectors > TFC-130-02-L-D-A
TFC-130-02-L-D-A
| Part Number: | TFC-130-02-L-D-A |
| Manufacturer: | Samtec |
| Part Type: | Connectors > TFC-130-02-L-D-A |
| Qty Available: | |
| Description: | Headers & Wire Housings Tiger Eye Cost-Effective Terminal Strip, .050 Pitch |
PCX has Samtec Connectors > TFC-130-02-L-D-A Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Headers & Wire Housings Tiger Eye Cost-Effective Terminal Strip, .050 Pitch
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Contact Material | Bronze |
| Contact Plating | Gold |
| Housing Color | Black |
| Housing Material | Polymer |
| Gender | Male |
| Max Current Rating | 3.7 A |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Voltage Rating (AC) | 350 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Contacts | 60 |
| Number of Rows | 2 |
| Orientation | Straight |
| Termination | Solder |
| Depth | 5.72 mm |
| Length | 41.28 mm |
| Pitch | 1.27 mm |
| Contact Material | Bronze |
| Contact Plating | Gold |
| Housing Color | Black |
| Housing Material | Polymer |
| Gender | Male |
| Max Current Rating | 3.7 A |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Voltage Rating (AC) | 350 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Contacts | 60 |
| Number of Rows | 2 |
| Orientation | Straight |
| Termination | Solder |
| Depth | 5.72 mm |
| Length | 41.28 mm |
| Pitch | 1.27 mm |
Documentation for Samtec TFC-130-02-L-D-A
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the pitch of the terminal strip?
What is the contact plating material?
What is the maximum operating temperature?
What is the product name?
What is the pitch of the terminal strip?
How many positions does the connector have?
What is the contact plating material?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
