Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Motor Drivers > TEA3718SFPTR
TEA3718SFPTR
| Part Number: | TEA3718SFPTR |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Motor Drivers > TEA3718SFPTR |
| Qty Available: | |
| Description: | Stepper motor driver | IC MTR DRV BIPLR 4.75-5.25V 20SO |
PCX has STMicroelectronics Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Motor Drivers > TEA3718SFPTR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Stepper motor driver | IC MTR DRV BIPLR 4.75-5.25V 20SO
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SO |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 20 |
| Interface | Parallel |
| Logic Function | AND |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Nominal Supply Current | 25 mA |
| Operating Supply Voltage | 50 V |
| Output Current | 1.5 A |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
Documentation for STMicroelectronics TEA3718SFPTR
| Datasheet | View & Download TEA3718SFPTR Datasheet |
| Datasheet | View & Download TEA3718SFPTR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product model number?
What is the type of motor driver?
What is the operating supply voltage of the motor driver?
How many pins does the motor driver have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.