Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > TEA2261
TEA2261
| Part Number: | TEA2261 |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > TEA2261 |
| Qty Available: | |
| Description: | Primary SMPS controller (fixed frequency) |
PCX has STMicroelectronics Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > TEA2261 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Primary SMPS controller (fixed frequency)
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | DIP |
| Number of Pins | 16 |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Max Power Dissipation | 140 W |
| Min Operating Temperature | -20 °C |
| Nominal Supply Current | 15 mA |
| Operating Supply Voltage | 20 V |
Documentation for STMicroelectronics TEA2261
| Datasheet | View & Download TEA2261 Datasheet |
| Datasheet | View & Download TEA2261 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the primary function of the TEA2261?
What is the maximum operating temperature of the TEA2261?
How many pins does the TEA2261 have?
Which company manufactures the TEA2261?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
