           Electromechanical > Relays > Power Relays > TE-Connectivity---P-amp-B-S89R11AAC1-120
TE Connectivity / P&B S89R11AAC1-120
Part Number: TE Connectivity / P&B S89R11AAC1-120
Manufacturer: TE Connectivity / P&B
Part Type: Electromechanical > Relays > Power Relays > TE-Connectivity---P-amp-B-S89R11AAC1-120
Qty Available:
Description: Electromechanical Relay 120VAC 260Ohm 15A DPDT (50.8x50.3x77.47)mm Plug-In Impulse Relay
Electromechanical Relay 120VAC 260Ohm 15A DPDT (50.8x50.3x77.47)mm Plug-In Impulse Relay
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package 120
Contact Material Silver
Mount Chassis Mount, Flanges, Panel, Plug-In
Coil Current 75 mA
Coil Power 9 W
Coil Resistance 260 Ω
Coil Type Latching, Single Coil
Coil Voltage (AC) 120 V
Contact Current Rating 15 A
Current Rating 15 A
Max Current Rating 15 A
Max Operating Temperature 60 °C
Max Voltage Rating (AC) 250 V
Min Operating Temperature -10 °C
Packaging Bulk
Power Consumption 9 W
Relay Type Impulse
Termination Quick Connect
Throw Configuration DPDT
Voltage Rating (AC) 250 V
Voltage Rating (DC) 250 V
Height 61.5 mm
Length 68.6 mm
Width 50.8 mm