           Power Products > Power Supply Modules > Board Mount Modules > TDK-Lambda-PAH50S48-15-V
TDK-Lambda PAH50S48-15/V
Part Number: TDK-Lambda PAH50S48-15/V
Manufacturer: TDK-Lambda
Part Type: Power Products > Power Supply Modules > Board Mount Modules > TDK-Lambda-PAH50S48-15-V
Qty Available:
Description: Module DC-DC 1-OUT 15V 3.4A 51W 9-Pin Half-Brick
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number TDK-Lambda PAH50S48-15/V Available.
Module DC-DC 1-OUT 15V 3.4A 51W 9-Pin Half-Brick
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package Module
Mount PCB, Through Hole
Number of Pins 9
Current - Output 1 3.4 A
Efficiency 86 %
Features OCP, OVP
Isolation Voltage 1.5 kV
Max Input Voltage 76 V
Max Operating Temperature 100 °C
Max Output Current 3.4 A
Max Power Dissipation 51 W
Min Input Voltage 36 V
Min Operating Temperature -40 °C
Number of Outputs 1
Output Current 3.4 A
Output Power 51 W
Output Voltage 15 V
Power Rating 51 W
Voltage - Output 1 15 V
Height 12.7 mm
Length 60.96 mm
Width 57.912 mm