           Power Products > Power Supply Modules > Board Mount Modules > TDK-Lambda-PAH350S2428-T
TDK-Lambda PAH350S2428/T
Part Number: TDK-Lambda PAH350S2428/T
Manufacturer: TDK-Lambda
Part Type: Power Products > Power Supply Modules > Board Mount Modules > TDK-Lambda-PAH350S2428-T
Qty Available:
Description: Power Supply; 350W350W1836VDCDCDC; PCB Mount; Input 1836VDC; Output 28V 12.5A; 350W
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number TDK-Lambda PAH350S2428/T Available.
Power Supply; 350W350W1836VDCDCDC; PCB Mount; Input 1836VDC; Output 28V 12.5A; 350W
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package Module
Mount Through Hole
Number of Pins 9
Current - Output 1 12.5 A
Efficiency 88 %
Features OCP, OVP
Isolation Voltage 1.5 kV
Max Input Voltage 36 V
Max Operating Temperature 100 °C
Max Output Current 12.5 A
Max Power Dissipation 350 W
Min Input Voltage 18 V
Min Operating Temperature -40 °C
Number of Outputs 1
Output Current 12.5 A
Output Power 350 W
Output Voltage 28 V
Voltage - Output 1 28 V
Height 12.7 mm
Length 94.996 mm
Width 251.968 mm