           Power Products > Power Supply Modules > Board Mount Modules > TDK-Lambda-CC10-2412SF-E
TDK-Lambda CC10-2412SF-E
Part Number: TDK-Lambda CC10-2412SF-E
Manufacturer: TDK-Lambda
Part Type: Power Products > Power Supply Modules > Board Mount Modules > TDK-Lambda-CC10-2412SF-E
Qty Available:
Description: DC-DC Converters, On-board type, Output: 12W, 12V, Isolated type, Option: DIP type
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number TDK-Lambda CC10-2412SF-E Available.
DC-DC Converters, On-board type, Output: 12W, 12V, Isolated type, Option: DIP type
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package PDIP
Mount Through Hole
Number of Pins 7
Weight 10 g
Current - Output 1 1 A
Isolation Isolated
Isolation Voltage 500 V
Max Input Voltage 36 V
Max Input Voltage (DC) 36 V
Max Operating Temperature 85 °C
Max Output Current 1 A
Max Output Power 10 W
Max Power Dissipation 10 W
Min Input Voltage 18 V
Min Input Voltage (DC) 18 V
Min Operating Temperature -40 °C
Nominal Input Voltage 24 V
Nominal Output Voltage 12 V
Number of Outputs 1
Output Current 1 A
Output Power 10 W
Output Voltage 12 V
Power Rating 10 W
Voltage - Output 1 12 V
Depth 35.56 mm
Height 8.5 mm
Length 35.56 mm
Width 22.6 mm