Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > TDA8139
TDA8139
| Part Number: | TDA8139 |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > TDA8139 |
| Qty Available: | |
| Description: | LDO Regulator Pos 5.1V2.8V to 16V 0.75A/0.75A 9-Pin(9+Tab) SIP Tray |
PCX has STMicroelectronics Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > TDA8139 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
LDO Regulator Pos 5.1V2.8V to 16V 0.75A/0.75A 9-Pin(9+Tab) SIP Tray
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 9 |
| Accuracy | 2 % |
| Dropout Voltage | 1.2 V |
| Max Input Voltage | 18 V |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Input Voltage | 7 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Outputs | 2 |
| Number of Regulators | 2 |
| Output Current | 750 mA |
| Output Type | Adjustable, Fixed |
| Output Voltage | 16 V |
| Polarity | Positive |
| Quiescent Current | 2 mA |
| Reference Voltage | 2.5 V |
Documentation for STMicroelectronics TDA8139
| Datasheet | View & Download TDA8139 Datasheet |
| Datasheet | View & Download TDA8139 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the voltage range of the regulator?
How many outputs does the regulator have?
What is the maximum output current of the regulator?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

