Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > TDA8137
TDA8137
| Part Number: | TDA8137 |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > TDA8137 |
| Qty Available: | |
| Description: | LDO Regulator Pos 5.1V5.1V 1A/1A 7-Pin(7+Tab) HEPTAWATT V |
PCX has STMicroelectronics Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > TDA8137 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
LDO Regulator Pos 5.1V5.1V 1A/1A 7-Pin(7+Tab) HEPTAWATT V
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 7 |
| Accuracy | 2 % |
| Max Input Voltage | 20 V |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Input Voltage | 7 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Outputs | 2 |
| Output Type | Fixed |
| Polarity | Positive |
| Quiescent Current | 2 mA |
| Reference Voltage | 2.5 V |
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


