Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > TDA8132
TDA8132
| Part Number: | TDA8132 |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > TDA8132 |
| Qty Available: | |
| Description: | LDO Regulator Pos 5.1V12V 1A/1A 7-Pin(7+Tab) HEPTAWATT V |
PCX has STMicroelectronics Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > TDA8132 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
LDO Regulator Pos 5.1V12V 1A/1A 7-Pin(7+Tab) HEPTAWATT V
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mount | Through Hole |
| Accuracy | 2 % |
| Dropout Voltage | 1.4 V |
| Max Input Voltage | 20 V |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Input Voltage | 7 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Outputs | 2 |
| Output Current | 1 A |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 12 V |
| Polarity | Positive |
| Quiescent Current | 2 mA |
Documentation for STMicroelectronics TDA8132
| Datasheet | View & Download TDA8132 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the maximum input voltage for the TDA8132?
What is the output voltage of the TDA8132?
How many outputs does the TDA8132 have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
