Electronic Component
TDA7312
| Part Number: | TDA7312 |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part Type: | Electronic Component |
| Qty Available: | |
| Description: | Tone Control Circuit, 2 Channel(s), BICMOS, PDIP30 |
PCX has STMicroelectronics Electronic Component Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Tone Control Circuit, 2 Channel(s), BICMOS, PDIP30
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Nominal Supply Current | 11 mA |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its key features?
What is the operating temperature range for the TDA7312?
What is the nominal supply current for the TDA7312?
What are some alternate names for STMicroelectronics?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.