Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > TDA4605
TDA4605
| Part Number: | TDA4605 |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > TDA4605 |
| Qty Available: | |
| Description: | Switching Controller 200 Khz Switching Freq-max PDIP8 |
PCX has STMicroelectronics Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > TDA4605 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Switching Controller 200 Khz Switching Freq-max PDIP8
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 8 |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -20 °C |
| Nominal Supply Current | 3 mA |
| Operating Supply Voltage | 20 V |
| Packaging | Bulk |
Documentation for STMicroelectronics TDA4605
| Datasheet | View & Download TDA4605 Datasheet |
| Datasheet | View & Download TDA4605 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the switching frequency of the switching controller?
What is the package type and number of pins of the TDA4605?
What is the operating temperature range of the TDA4605?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
