Electronic Component
TDA1771
| Part Number: | TDA1771 |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part Type: | Electronic Component |
| Qty Available: | |
| Description: | Video Tube TDA1771 Through Hole video processing unit 24.8mm 315mA 20V 150C |
PCX has STMicroelectronics Electronic Component Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Video Tube TDA1771 Through Hole video processing unit 24.8mm 315mA 20V 150C
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 10 |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Max Supply Current | 315 mA |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Nominal Input Voltage | 20 V |
| Nominal Supply Current | 315 mA |
| Operating Supply Voltage | 30 V |
| Output Voltage | 18.6 V |
| Length | 24.8 mm |
| Width | 3.3 mm |
Documentation for STMicroelectronics TDA1771
| Datasheet | View & Download TDA1771 Datasheet |
| Datasheet | View & Download TDA1771 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What are the key features of TDA1771?
What is the package/case of TDA1771?
Who is the manufacturer of TDA1771?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.