Integrated Circuits (ICs) > TCN75-5-0MOA
TCN75-5.0MOA
| Part Number: | TCN75-5.0MOA |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > TCN75-5-0MOA |
| Qty Available: | |
| Description: | MICROCHIP TCN75-5.0MOA Temperature Sensor IC, Logic, 0.5C, -55 C, +125 C, SOIC, 8 Pins |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > TCN75-5-0MOA Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
MICROCHIP TCN75-5.0MOA Temperature Sensor IC, Logic, 0.5C, -55 C, +125 C, SOIC, 8 Pins
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Interface | 2-Wire, I2C, SMBus, Serial |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Max Supply Voltage (DC) | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Min Supply Voltage (DC) | 2.7 V |
| Nominal Supply Current | 250 µA |
| Number of Bits | 9 |
| Operating Supply Current | 1 mA |
| Output Current | 6 mA |
| Output Type | Digital, I2C |
| Output Voltage | 800 mV |
| Packaging | Bulk |
| Resolution | 1 B |
| Schedule B | 8542390000 |
| Height | 1.42 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Microchip TCN75-5.0MOA
| Datasheet | View & Download TCN75-5-0MOA Datasheet |
| Datasheet | View & Download TCN75-5-0MOA Datasheet |
| Datasheet | View & Download TCN75-5-0MOA Datasheet |
| Datasheet | View & Download TCN75-5-0MOA Datasheet |
| Datasheet | View & Download TCN75-5-0MOA Datasheet |
| Datasheet | View & Download TCN75-5-0MOA Datasheet |
| Datasheet | View & Download TCN75-5-0MOA Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the temperature sensor?
What is the temperature range of the sensor?
How many pins does the sensor have?
What is the supply voltage range of the sensor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.









