Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > TCM810TVLB713
TCM810TVLB713
| Part Number: | TCM810TVLB713 |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > TCM810TVLB713 |
| Qty Available: | |
| Description: | Processor Supervisor 3.08V 1 Active High/Push-Pull Automotive 3-Pin SC-70 T/R |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > TCM810TVLB713 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Processor Supervisor 3.08V 1 Active High/Push-Pull Automotive 3-Pin SC-70 T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 3 |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Power Dissipation | 174 mW |
| Max Reset Threshold Voltage | 3.11 V |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Reset Threshold Voltage | 3.04 V |
| Min Supply Voltage | 1 V |
| Nominal Supply Current | 9 µA |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Voltages Monitored | 1 |
| Operating Supply Current | 9 µA |
| Overvoltage Threshold | 3.11 V |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Power Dissipation | 174 mW |
| Quiescent Current | 12 µA |
| Reset | Active High |
| Reset Timeout | 140 ms |
| Schedule B | 8542390000 |
| Threshold Voltage | 3.08 V |
| Type | Simple Reset/Power-On Reset |
| Undervoltage Threshold | 3.04 V |
| Watchdog Timer | No |
| Height | 1 mm |
| Length | 2.25 mm |
| Width | 1.35 mm |
Documentation for Microchip TCM810TVLB713
| Datasheet | View & Download TCM810TVLB713 Datasheet |
| Datasheet | View & Download TCM810TVLB713 Datasheet |
| Datasheet | View & Download TCM810TVLB713 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent part number to Microchip TCM810TVLB713?
What is the package type of TCM810TVLB713?
What is the voltage range for TCM810TVLB713?
What is the application of TCM810TVLB713?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



