Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > TC7S02F-T5L-T-
TC7S02F(T5L,T)
| Part Number: | TC7S02F(T5L,T) |
| Manufacturer: | Toshiba |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > TC7S02F-T5L-T- |
| Qty Available: | |
| Description: | IC Gate Nor 2INPUT 74HC02 5-SSOP |
PCX has Toshiba Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > TC7S02F-T5L-T- Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
IC Gate Nor 2INPUT 74HC02 5-SSOP
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 5 |
| High Level Output Current | 2.6 mA |
| Logic Function | NOR |
| Low Level Output Current | 2.6 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Gates | 1 |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Outputs | 1 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Propagation Delay | 17 ns |
| Quiescent Current | 1 µA |
| Turn-On Delay Time | 125 ns |
Documentation for Toshiba TC7S02F(T5L,T)
| Datasheet | View & Download TC7S02F-T5L-T- Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
How many pins does the product have?
What is the logic function of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.