Integrated Circuits (ICs) > TC77-3-3MCTTR
TC77-3.3MCTTR
| Part Number: | TC77-3.3MCTTR |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > TC77-3-3MCTTR |
| Qty Available: | |
| Description: | Temp Sensor Digital Serial (3-Wire, SPI) 5-Pin SOT-23 T/R / SENSOR TEMPERATURE SPI SOT23-5 |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > TC77-3-3MCTTR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Temp Sensor Digital Serial (3-Wire, SPI) 5-Pin SOT-23 T/R / SENSOR TEMPERATURE SPI SOT23-5
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-23 |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 5 |
| Accuracy | 3 % |
| Interface | SPI, Serial |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Max Supply Voltage (DC) | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Min Supply Voltage (DC) | 2.7 V |
| Number of Bits | 13 |
| Operating Supply Current | 400 µA |
| Output Current | 1 µA |
| Output Type | Digital, SPI |
| Output Voltage | 2.4 V |
| Packaging | Cut Tape |
| Resolution | 1.625 B |
| Schedule B | 8542390000 |
| Height | 1.3 mm |
| Length | 3.1 mm |
| Width | 1.75 mm |
Documentation for Microchip TC77-3.3MCTTR
| Datasheet | View & Download TC77-3-3MCTTR Datasheet |
| Datasheet | View & Download TC77-3-3MCTTR Datasheet |
| Datasheet | View & Download TC77-3-3MCTTR Datasheet |
| Datasheet | View & Download TC77-3-3MCTTR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent product to Microchip TC77-3.3MCTTR?
What is the package type of TC77-3.3MCTTR?
What is the accuracy of TC77-3.3MCTTR?
What is the maximum operating temperature of TC77-3.3MCTTR?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.












