Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > TC7662ACPA
TC7662ACPA
| Part Number: | TC7662ACPA |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > TC7662ACPA |
| Qty Available: | |
| Description: | Switched Capacitor Converter, 0.04A, 12kHz Switching Freq-Max, CMOS, PDIP8 |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > TC7662ACPA Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Switched Capacitor Converter, 0.04A, 12kHz Switching Freq-Max, CMOS, PDIP8
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 8 |
| Frequency | 12 kHz |
| Logic Function | Inverting |
| Max Input Voltage | 18 V |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Output Current | 40 mA |
| Max Output Voltage | -3 V |
| Max Supply Voltage | 18 V |
| Min Input Voltage | 3 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Output Voltage | -18 V |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 40 mA |
| Output Power | 730 mW |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | -18 V |
| Packaging | Cut Tape |
| Schedule B | 8542390000 |
| Switching Frequency | 12 kHz |
| Synchronous Rectifier | No |
| Topology | Charge Pump |
| Voltage Rating | -18 V |
| Height | 4.06 mm |
| Length | 10.16 mm |
| Width | 6.6 mm |
Documentation for Microchip TC7662ACPA
| Datasheet | View & Download TC7662ACPA Datasheet |
| Datasheet | View & Download TC7662ACPA Datasheet |
| Datasheet | View & Download TC7662ACPA Datasheet |
| Datasheet | View & Download TC7662ACPA Datasheet |
| Datasheet | View & Download TC7662ACPA Datasheet |
| Datasheet | View & Download TC7662ACPA Datasheet |
| Datasheet | View & Download TC7662ACPA Datasheet |
| Datasheet | View & Download TC7662ACPA Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the function of the TC7662ACPA?
What is the price of the TC7662ACPA?
What is the supply voltage range for the TC7662ACPA?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.









