Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > TC74VHC27FN
TC74VHC27FN
| Part Number: | TC74VHC27FN |
| Manufacturer: | Toshiba |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > TC74VHC27FN |
| Qty Available: | |
| Description: | IC Ahc/vhc Series, Triple 3-INPUT Nor Gate, PDSO14, 0.150 Inch, 1.27 Mm Pitch, Lead Free, Plastic, SOL-14, Gate |
PCX has Toshiba Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > TC74VHC27FN Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
IC Ahc/vhc Series, Triple 3-INPUT Nor Gate, PDSO14, 0.150 Inch, 1.27 Mm Pitch, Lead Free, Plastic, SOL-14, Gate
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Number of Pins | 14 |
| Logic Function | NOR |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Packaging | Tape & Reel |
Documentation for Toshiba TC74VHC27FN
| Datasheet | View & Download TC74VHC27FN Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the brand of the product?
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
What is the logic function of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.