Integrated Circuits (ICs) > TC74A5-3-3VCTTR
TC74A5-3.3VCTTR
| Part Number: | TC74A5-3.3VCTTR |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > TC74A5-3-3VCTTR |
| Qty Available: | |
| Description: | MICROCHIP - TC74A5-3.3VCTTR - Temperature Sensor IC, Digital, ¡À 2¡ãC, SOT-23, 5 Pins |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > TC74A5-3-3VCTTR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
MICROCHIP - TC74A5-3.3VCTTR - Temperature Sensor IC, Digital, ¡À 2¡ãC, SOT-23, 5 Pins
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-23-5 |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 5 |
| Interface | 2-Wire, I2C, SMBus, Serial |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Max Supply Voltage (DC) | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Min Supply Voltage (DC) | 2.7 V |
| Number of Bits | 8 |
| Operating Supply Current | 350 µA |
| Output Current | 50 mA |
| Output Type | Digital, I2C |
| Packaging | Cut Tape |
| Resolution | 1 B |
| Schedule B | 8542390000 |
| Height | 1.3 mm |
| Length | 3 mm |
| Width | 1.8 mm |
Documentation for Microchip TC74A5-3.3VCTTR
| Datasheet | View & Download TC74A5-3-3VCTTR Datasheet |
| Datasheet | View & Download TC74A5-3-3VCTTR Datasheet |
| Datasheet | View & Download TC74A5-3-3VCTTR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent part number for the Microchip TC74A5-3.3VCTTR?
What is the package type of the TC74A5-3.3VCTTR?
What is the operating temperature range for the TC74A5-3.3VCTTR?
What is the supply voltage range for the TC74A5-3.3VCTTR?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.





