Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > TC651BEVUA
TC651BEVUA
| Part Number: | TC651BEVUA |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > TC651BEVUA |
| Qty Available: | |
| Description: | Temp Sensors - Integrated with Brushless DC Fan Controllers W/ Over Temp Alert |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > TC651BEVUA Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Temp Sensors - Integrated with Brushless DC Fan Controllers W/ Over Temp Alert
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | MSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Current | 90 µA |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.8 V |
| Nominal Supply Current | 50 µA |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Current | 50 µA |
| Output Current | 5 mA |
| Output Type | Digital |
| Output Voltage | 2.3 V |
| Packaging | Bulk |
| Switching Temperature | 55 °C |
| Height | 950 µm |
| Length | 3 mm |
| Width | 3 mm |
Documentation for Microchip TC651BEVUA
| Datasheet | View & Download TC651BEVUA Datasheet |
| Datasheet | View & Download TC651BEVUA Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What category does the product belong to?
What is the price of the product?
What is the main function of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




