Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > TC642COA
TC642COA
| Part Number: | TC642COA |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > TC642COA |
| Qty Available: | |
| Description: | TC642 Series 5.5 V PWM Fan Speed Controller w/ Fault Detection - SOIC-8 |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > TC642COA Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
TC642 Series 5.5 V PWM Fan Speed Controller w/ Fault Detection - SOIC-8
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Max Duty Cycle | 100 % |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Current | 1 mA |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Nominal Supply Current | 1 mA |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 1 mA |
| Schedule B | 8542390000 |
Documentation for Microchip TC642COA
| Datasheet | View & Download TC642COA Datasheet |
| Datasheet | View & Download TC642COA Datasheet |
| Datasheet | View & Download TC642COA Datasheet |
| Datasheet | View & Download TC642COA Datasheet |
| Datasheet | View & Download TC642COA Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the price of the product?
What are the technical specifications of the product?
Where can I find the datasheet for the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.





