Sensors > Temperature and Humidity Sensors > TC622EPA
TC622EPA
| Part Number: | TC622EPA |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Sensors > Temperature and Humidity Sensors > TC622EPA |
| Qty Available: | |
| Description: | TC622 Series 18 V Low Cost Single Trip Point Temperature Sensor - DIP-8 |
PCX has Microchip Sensors > Temperature and Humidity Sensors > TC622EPA Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
TC622 Series 18 V Low Cost Single Trip Point Temperature Sensor - DIP-8
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 8 |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 18 V |
| Max Supply Voltage (DC) | 18 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Min Supply Voltage (DC) | 4.5 V |
| Operating Supply Current | 600 µA |
| Output Current | 600 µA |
| Output Type | Analog, Digital |
| Packaging | Bulk |
| Height | 4.06 mm |
| Length | 10.16 mm |
| Width | 6.6 mm |
Documentation for Microchip TC622EPA
| Datasheet | View & Download TC622EPA Datasheet |
| Datasheet | View & Download TC622EPA Datasheet |
| Datasheet | View & Download TC622EPA Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent part to Microchip TC622EPA?
What is the package type of Microchip TC622EPA?
What is the operating temperature range of Microchip TC622EPA?
What is the supply voltage range of Microchip TC622EPA?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

