Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > TC54VN4502EMB713
TC54VN4502EMB713
| Part Number: | TC54VN4502EMB713 |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > TC54VN4502EMB713 |
| Qty Available: | |
| Description: | TC54 Series 4.5 V Threshold 10 V Supply CMOS Voltage Detector - SOT-89-3 |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > TC54VN4502EMB713 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
TC54 Series 4.5 V Threshold 10 V Supply CMOS Voltage Detector - SOT-89-3
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-89-3 |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 4 |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Output Current | 50 mA |
| Max Power Dissipation | 500 mW |
| Max Reset Threshold Voltage | 4.59 V |
| Max Supply Voltage | 10 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Reset Threshold Voltage | 4.41 V |
| Min Supply Voltage | 700 mV |
| Number of Voltages Monitored | 1 |
| Output Type | Voltage |
| Overvoltage Threshold | 4.59 V |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Power Dissipation | 500 mW |
| Reset | Active Low |
| Schedule B | 8542390000 |
| Threshold Voltage | 4.5 V |
| Tolerance | 2 % |
| Type | Simple Reset/Power-On Reset, Voltage Detector |
| Undervoltage Threshold | 4.41 V |
| Watchdog Timer | No |
Documentation for Microchip TC54VN4502EMB713
| Datasheet | View & Download TC54VN4502EMB713 Datasheet |
| Datasheet | View & Download TC54VN4502EMB713 Datasheet |
| Datasheet | View & Download TC54VN4502EMB713 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent product to Microchip TC54VN4502EMB713?
What is the voltage threshold of the TC54 Series?
What is the package type of Microchip TC54VN4502EMB713?
What is the maximum supply voltage for TC54VN4502EMB713?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

