Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > TC54VN4502ECB713
TC54VN4502ECB713
| Part Number: | TC54VN4502ECB713 |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > TC54VN4502ECB713 |
| Qty Available: | |
| Description: | TC54 Series 4.5 V Threshold 10 V Supply CMOS Voltage Detector - SOT-23A-3 |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > TC54VN4502ECB713 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
TC54 Series 4.5 V Threshold 10 V Supply CMOS Voltage Detector - SOT-23A-3
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-236-3 |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 3 |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Output Current | 50 mA |
| Max Power Dissipation | 240 mW |
| Max Reset Threshold Voltage | 4.59 V |
| Max Supply Voltage | 10 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Reset Threshold Voltage | 4.41 V |
| Min Supply Voltage | 700 mV |
| Nominal Supply Current | 1.1 µA |
| Number of Voltages Monitored | 1 |
| Output Type | Voltage |
| Overvoltage Threshold | 4.59 V |
| Packaging | Cut Tape |
| Power Dissipation | 240 mW |
| Quiescent Current | 1.1 µA |
| Reset | Active Low |
| Schedule B | 8542390000 |
| Threshold Voltage | 4.5 V |
| Tolerance | 2 % |
| Type | Simple Reset/Power-On Reset, Voltage Detector |
| Undervoltage Threshold | 4.41 V |
| Watchdog Timer | No |
| Height | 1.3 mm |
| Length | 3.1 mm |
| Width | 1.8 mm |
Documentation for Microchip TC54VN4502ECB713
| Datasheet | View & Download TC54VN4502ECB713 Datasheet |
| Datasheet | View & Download TC54VN4502ECB713 Datasheet |
| Datasheet | View & Download TC54VN4502ECB713 Datasheet |
| Datasheet | View & Download TC54VN4502ECB713 Datasheet |
| Datasheet | View & Download TC54VN4502ECB713 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its equivalent?
What category does this product belong to?
What is the voltage range and reset timeout delay of this product?
What is the package type of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.





