Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > TC54VN3002ECB713
TC54VN3002ECB713
| Part Number: | TC54VN3002ECB713 |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > TC54VN3002ECB713 |
| Qty Available: | |
| Description: | 3.0V VOLTAGE DETECTOR 2% TOL., SOT-23A-3-TR | Microchip Technology Inc. TC54VN3002ECB713 |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > TC54VN3002ECB713 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
3.0V VOLTAGE DETECTOR 2% TOL., SOT-23A-3-TR | Microchip Technology Inc. TC54VN3002ECB713
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-236-3 |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 3 |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Output Current | 50 mA |
| Max Power Dissipation | 240 mW |
| Max Reset Threshold Voltage | 3.06 V |
| Max Supply Voltage | 10 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Reset Threshold Voltage | 2.94 V |
| Min Supply Voltage | 700 mV |
| Number of Voltages Monitored | 1 |
| Operating Supply Current | 3.6 µA |
| Output Type | Voltage |
| Overvoltage Threshold | 3.06 V |
| Packaging | Cut Tape |
| Power Dissipation | 240 mW |
| Quiescent Current | 1.1 µA |
| Reset | Active Low |
| Schedule B | 8542390000 |
| Threshold Voltage | 3 V |
| Tolerance | 2 % |
| Type | Simple Reset/Power-On Reset, Voltage Detector |
| Undervoltage Threshold | 2.94 V |
| Watchdog Timer | No |
| Height | 1.2954 mm |
| Length | 3.0988 mm |
| Width | 1.8034 mm |
Documentation for Microchip TC54VN3002ECB713
| Datasheet | View & Download TC54VN3002ECB713 Datasheet |
| Datasheet | View & Download TC54VN3002ECB713 Datasheet |
| Datasheet | View & Download TC54VN3002ECB713 Datasheet |
| Datasheet | View & Download TC54VN3002ECB713 Datasheet |
| Datasheet | View & Download TC54VN3002ECB713 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent product to Microchip TC54VN3002ECB713?
What are the categories that this product belongs to?
What is the voltage range of the TC54VN3002ECB713 voltage detector?
What is the package type of the TC54VN3002ECB713?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.









