Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > TC1270ANRVRCTR
TC1270ANRVRCTR
| Part Number: | TC1270ANRVRCTR |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > TC1270ANRVRCTR |
| Qty Available: | |
| Description: | Processor Supervisor 2.77V 1V to 5.5V Automotive 4-Pin(3+Tab) SOT-143 T/R |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > TC1270ANRVRCTR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Processor Supervisor 2.77V 1V to 5.5V Automotive 4-Pin(3+Tab) SOT-143 T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-143 |
| Number of Pins | 4 |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Reset Threshold Voltage | 2.82 V |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Reset Threshold Voltage | 2.72 V |
| Min Supply Voltage | 1 V |
| Number of Voltages Monitored | 1 |
| Operating Supply Current | 10 µA |
| Overvoltage Threshold | 2.82 V |
| Quiescent Current | 7 µA |
| Reset | Active Low |
| Reset Timeout | 140 ms |
| Schedule B | 8542390000 |
| Threshold Voltage | 2.63 V |
| Type | Simple Reset/Power-On Reset |
| Undervoltage Threshold | 2.72 V |
| Watchdog Timer | No |
Documentation for Microchip TC1270ANRVRCTR
| Datasheet | View & Download TC1270ANRVRCTR Datasheet |
| Datasheet | View & Download TC1270ANRVRCTR Datasheet |
| Datasheet | View & Download TC1270ANRVRCTR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent product to Microchip TC1270ANRVRCTR?
What are the key features of TC1270ANRVRCTR?
What industry compliance standards or regulations does TC1270ANRVRCTR meet?
Where can I find the datasheet for TC1270ANRVRCTR?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


