Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > TC1265-3-3VOATR
TC1265-3.3VOATR
| Part Number: | TC1265-3.3VOATR |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > TC1265-3-3VOATR |
| Qty Available: | |
| Description: | LDO Regulator Pos 3.3V 0.8A 8-Pin SOIC N T/R |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > TC1265-3-3VOATR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
LDO Regulator Pos 3.3V 0.8A 8-Pin SOIC N T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Accuracy | 0.5 % |
| Dropout Voltage | 1.2 V |
| Max Input Voltage | 6 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Input Voltage | 2.7 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Current | 800 mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Polarity | Positive |
| Quiescent Current | 80 µA |
Documentation for Microchip TC1265-3.3VOATR
| Datasheet | View & Download TC1265-3-3VOATR Datasheet |
| Datasheet | View & Download TC1265-3-3VOATR Datasheet |
| Datasheet | View & Download TC1265-3-3VOATR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the price of the product?
How many distributors have this product in stock?
What are the technical specifications of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

