Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > TC1262-3-3VEBTR
TC1262-3.3VEBTR
| Part Number: | TC1262-3.3VEBTR |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > TC1262-3-3VEBTR |
| Qty Available: | |
| Description: | LDO Regulator Pos 3.3V 0.5A Automotive 4-Pin(3+Tab) DDPAK T/R |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > TC1262-3-3VEBTR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
LDO Regulator Pos 3.3V 0.5A Automotive 4-Pin(3+Tab) DDPAK T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-263-4 |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 3 |
| Accuracy | 0.5 % |
| Dropout Voltage | 350 mV |
| Input Bias Current | 80 µA |
| Max Input Voltage | 6 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 500 mA |
| Min Input Voltage | 2.7 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Current | 500 mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Polarity | Positive |
| Quiescent Current | 80 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Height | 4.65 mm |
| Length | 10.41 mm |
| Width | 9.4 mm |
Documentation for Microchip TC1262-3.3VEBTR
| Datasheet | View & Download TC1262-3-3VEBTR Datasheet |
| Datasheet | View & Download TC1262-3-3VEBTR Datasheet |
| Datasheet | View & Download TC1262-3-3VEBTR Datasheet |
| Datasheet | View & Download TC1262-3-3VEBTR Datasheet |
| Datasheet | View & Download TC1262-3-3VEBTR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent product to Microchip TC1262-3.3VEBTR?
What is the voltage output of the TC1262-3.3VEBTR?
What is the package type of the TC1262-3.3VEBTR?
What is the maximum output current of the TC1262-3.3VEBTR?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


