Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > TC1262-3-3VDBTR
TC1262-3.3VDBTR
| Part Number: | TC1262-3.3VDBTR |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > TC1262-3-3VDBTR |
| Qty Available: | |
| Description: | LDO Regulator Pos 3.3V 0.5A Automotive 4-Pin(3+Tab) SOT-223 T/R / IC REG LDO 3.3V 0.5A SOT223-3 |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > TC1262-3-3VDBTR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
LDO Regulator Pos 3.3V 0.5A Automotive 4-Pin(3+Tab) SOT-223 T/R / IC REG LDO 3.3V 0.5A SOT223-3
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-223 |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 3 |
| Accuracy | 0.5 % |
| Current Rating | 500 mA |
| Dropout Voltage | 350 mV |
| Input Bias Current | 80 µA |
| Max Input Voltage | 6 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 500 mA |
| Min Input Voltage | 2.7 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 3.3 V |
| Nominal Output Voltage | 3.3 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Current | 500 mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Packaging | Cut Tape |
| Polarity | Positive |
| Power Dissipation | 508 mW |
| Quiescent Current | 80 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Height | 1.7 mm |
| Length | 6.7 mm |
| Width | 3.7 mm |
Documentation for Microchip TC1262-3.3VDBTR
| Datasheet | View & Download TC1262-3-3VDBTR Datasheet |
| Datasheet | View & Download TC1262-3-3VDBTR Datasheet |
| Datasheet | View & Download TC1262-3-3VDBTR Datasheet |
| Datasheet | View & Download TC1262-3-3VDBTR Datasheet |
| Datasheet | View & Download TC1262-3-3VDBTR Datasheet |
| Datasheet | View & Download TC1262-3-3VDBTR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the voltage output of the regulator?
What is the maximum output current of the regulator?
What is the package type of the regulator?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.








