Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > TC1142-5-0EUATR
TC1142-5.0EUATR
| Part Number: | TC1142-5.0EUATR |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > TC1142-5-0EUATR |
| Qty Available: | |
| Description: | IC Reg Buck Boost -5V 20MA 8MSOP |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > TC1142-5-0EUATR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
IC Reg Buck Boost -5V 20MA 8MSOP
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | MSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Logic Function | Inverting |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 20 mA |
| Output Power | 320 mW |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | -5 V |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Switching Frequency | 200 kHz |
| Synchronous Rectifier | No |
| Width | 3 mm |
Documentation for Microchip TC1142-5.0EUATR
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the output voltage and current of the product?
What is the package type and number of pins?
What is the temperature range for operating the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.