Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > T491C156K035AT7280
T491C156K035AT7280
| Part Number: | T491C156K035AT7280 |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > T491C156K035AT7280 |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Tant 15UF 10% 35V 2312 |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > T491C156K035AT7280 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Tant 15UF 10% 35V 2312
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 6032-28 |
| Capacitance | 15 µF |
| Voltage Rating (DC) | 35 V |
| Height | 2.5 mm |
| Length | 6 mm |
| Width | 3.2 mm |
Documentation for KEMET T491C156K035AT7280
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the voltage rating (DC) of the product?
What is the capacitance of the product?
What are the dimensions of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.