           Passive Components > Resistors > Chip SMD Resistors > Susumu-RG1608N-102-B-T5
Susumu RG1608N-102-B-T5
Part Number: Susumu RG1608N-102-B-T5
Manufacturer: Susumu
Part Type: Passive Components > Resistors > Chip SMD Resistors > Susumu-RG1608N-102-B-T5
Qty Available:
Description: RG Series 0603 0.1 W 1 kO ±0.1% ±10 ppm/°C Metal thin film chip Resistor
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Susumu RG1608N-102-B-T5 Available.
RG Series 0603 0.1 W 1 kO ±0.1% ±10 ppm/°C Metal thin film chip Resistor
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package 0603
Case Code (Imperial) 0603
Case Code (Metric) 1608
Composition Thin Film
Features Automotive AEC-Q200
Max Operating Temperature 155 °C
Max Power Dissipation 100 mW
Min Operating Temperature -55 °C
Number of Terminations 2
Packaging Tape & Reel (TR)
Power Rating 100 mW
Resistance 1 kΩ
Temperature Coefficient 10 ppm/°C
Termination SMD/SMT
Tolerance 0.1 %
Voltage Rating 75 V
Voltage Rating (DC) 75 V
Height 500 µm
Length 1.6002 mm