           Electromechanical > Relays > Signal Relays > Schneider-Electric-W172DIP-24
Schneider Electric W172DIP-24
Part Number: Schneider Electric W172DIP-24
Manufacturer: Schneider Electric
Part Type: Electromechanical > Relays > Signal Relays > Schneider-Electric-W172DIP-24
Qty Available:
Description: Relay; Reed; Power; DPDT; Cur-Rtg 0.25A; Ctrl-V 24DC; Vol-Rtg 60/100AC/DC; PCB Mnt
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Schneider Electric W172DIP-24 Available.
Relay; Reed; Power; DPDT; Cur-Rtg 0.25A; Ctrl-V 24DC; Vol-Rtg 60/100AC/DC; PCB Mnt
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package DIP
Mount PCB, Through Hole
Number of Pins 8
Number of Terminals 8
Weight 1 g
Coil Current 22.5 mA
Coil Power 540 mW
Coil Resistance 1.066 kΩ
Coil Voltage (DC) 24 V
Contact Current Rating 500 mA
Current Rating 250 mA
Insulation Resistance 1 GΩ
Max Operating Temperature 85 °C
Min Operating Temperature -40 °C
Operate Time 1 ms
Power Rating 540 mW
Relay Type Reed
Release Time 1 ms
Switching Current 250 mA
Switching Voltage 100 V
Termination PC Pin
Throw Configuration DPDT
Voltage Rating (DC) 100 V
Case/Package DIP
Mount PCB, Through Hole
Number of Pins 8
Number of Terminals 8
Weight 1 g
Coil Current 22.5 mA
Coil Power 540 mW
Coil Resistance 1.066 kΩ
Coil Voltage (DC) 24 V
Contact Current Rating 500 mA
Current Rating 250 mA
Insulation Resistance 1 GΩ
Operate Time 1 ms
Power Rating 540 mW
Relay Type Reed
Release Time 1 ms
Switching Current 250 mA
Switching Voltage 100 V
Termination PC Pin
Throw Configuration DPDT
Voltage Rating (DC) 100 V