           Power Products > Schaffner-FN3256H-64-34
Schaffner FN3256H-64-34
Part Number: Schaffner FN3256H-64-34
Manufacturer: Schaffner
Part Type: Power Products > Schaffner-FN3256H-64-34
Qty Available:
Description: Power Line Filter 3-Phase 0Hz to 60Hz 64A 520VAC Terminal Block Flange Mount
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Schaffner FN3256H-64-34 Available.
PCX has Schaffner Power Products > Schaffner-FN3256H-64-34 Electronic Components for Sale.
Power Line Filter 3-Phase 0Hz to 60Hz 64A 520VAC Terminal Block Flange Mount
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Mount Chassis, Chassis Mount, Flanges
Current 64 A
Current Rating 64 A
Frequency 60 Hz
Leakage Current 1 mA
Max Current Rating 64 A
Max Operating Temperature 100 °C
Max Voltage Rating (AC) 520 V
Min Operating Temperature -25 °C
Resistance 1.5 MΩ
Schedule B 8532290040
Termination Terminal Block
Voltage Rating (AC) 480 V
Voltage Rating (DC) 520 V
Depth 143 mm
Height 115 mm
Length 143 mm
Wire/Cable Gauge 2 AWG