Connectors > Samtec-YFT-20-05-H-05-SB-K
Samtec YFT-20-05-H-05-SB-K
| Part Number: | Samtec YFT-20-05-H-05-SB-K |
| Manufacturer: | Samtec |
| Part Type: | Connectors > Samtec-YFT-20-05-H-05-SB-K |
| Qty Available: | |
| Description: | Connector Array Terminal HDR 100 POS 1.27mm Solder ST SMD Tube |
PCX has Samtec Connectors > Samtec-YFT-20-05-H-05-SB-K Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Connector Array Terminal HDR 100 POS 1.27mm Solder ST SMD Tube
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Contact Material | Brass |
| Contact Plating | Gold |
| Housing Color | Black |
| Housing Material | Polymer |
| Gender | Male |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Voltage Rating (AC) | 275 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Contacts | 100 |
| Number of Rows | 5 |
| Orientation | Straight |
| Packaging | Bulk |
| Termination | Solder |
| Depth | 9.4 mm |
| Length | 27.94 mm |
| Pitch | 1.27 mm |
Documentation for Samtec Samtec YFT-20-05-H-05-SB-K
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the price of the product?
How many contacts does the connector have?
What is the maximum operating temperature of the connector?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.