Connectors > Samtec-TSW-103-08-G-S
Samtec TSW-103-08-G-S
| Part Number: | Samtec TSW-103-08-G-S |
| Manufacturer: | Samtec |
| Part Type: | Connectors > Samtec-TSW-103-08-G-S |
| Qty Available: | |
| Description: | TSW - Samtec 2.54mm Pin Header 13.46mm Overall Pin Length 5.08mm Tail (08) (mcv)(TO22) |
PCX has Samtec Connectors > Samtec-TSW-103-08-G-S Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
TSW - Samtec 2.54mm Pin Header 13.46mm Overall Pin Length 5.08mm Tail (08) (mcv)(TO22)
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Black |
| Contact Material | Bronze |
| Contact Plating | Gold |
| Housing Color | Black |
| Housing Material | Polyester |
| Mount | Through Hole |
| Connector Type | Male Pin |
| Gender | Male |
| Max Current Rating | 7.6 A |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Voltage Rating (AC) | 550 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Contacts | 3 |
| Number of Positions | 3 |
| Number of Rows | 1 |
| Orientation | Straight |
| Termination | Solder |
| Contact Mating Length | 5.842 mm |
| Depth | 2.54 mm |
| Lead Pitch | 2.54 mm |
| Length | 7.62 mm |
| Pitch | 2.54 mm |
| Width | 2.54 mm |
Documentation for Samtec Samtec TSW-103-08-G-S
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What are the dimensions of the pin header?
What is the contact plating of the pin header?
What is the maximum voltage rating of the pin header?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


