Connectors > Samtec-MTSW-105-07-T-S-099
Samtec MTSW-105-07-T-S-099
| Part Number: | Samtec MTSW-105-07-T-S-099 |
| Manufacturer: | Samtec |
| Part Type: | Connectors > Samtec-MTSW-105-07-T-S-099 |
| Qty Available: | |
| Description: | Conn Unshrouded Header HDR 5 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole |
PCX has Samtec Connectors > Samtec-MTSW-105-07-T-S-099 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Conn Unshrouded Header HDR 5 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Contact Material | Bronze |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Through Hole |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 5 |
| Number of Rows | 1 |
| Packaging | Bulk |
| Termination | Solder |
| Lead Pitch | 2.54 mm |
| Pitch | 2.54 mm |
Documentation for Samtec Samtec MTSW-105-07-T-S-099
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the contact material and plating of the connector?
How is the connector mounted?
How many contacts and rows does the connector have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.