           Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > Samsung-CL05C2R2BB5NNNC
Samsung CL05C2R2BB5NNNC
Part Number: Samsung CL05C2R2BB5NNNC
Manufacturer: Samsung
Part Type: Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > Samsung-CL05C2R2BB5NNNC
Qty Available:
Description: Cap Ceramic 2.2pF 50V C0G 0.1pF SMD 0402 125°C Paper T/R
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Samsung CL05C2R2BB5NNNC Available.
Cap Ceramic 2.2pF 50V C0G 0.1pF SMD 0402 125°C Paper T/R
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package 0402
Case Code (Imperial) 0402
Case Code (Metric) 1005
Material Ceramic
Mount Surface Mount
Capacitance 2.2 pF
Dielectric C0G
Max Operating Temperature 125 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Schedule B 8532240020
Temperature Coefficient 30 ppm/°C
Voltage 50 V
Voltage Rating 50 V
Voltage Rating (DC) 50 V
Depth 500 µm
Height 500 µm
Length 1 mm