           Electromechanical > Relays > Power Relays > SZR-MY4-N1-AC24V
SZR-MY4-N1-AC24V
Part Number: SZR-MY4-N1-AC24V
Manufacturer: Honeywell
Part Type: Electromechanical > Relays > Power Relays > SZR-MY4-N1-AC24V
Qty Available:
Description: Power Relay 24VAC 5A 4PDT(21.5x28x42.4)mm Socket
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number SZR-MY4-N1-AC24V Available.
Power Relay 24VAC 5A 4PDT(21.5x28x42.4)mm Socket
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Contact Material Cadmium, Silver
Mount Socket
Number of Pins 14
Weight 65 g
Coil Current 80 mA
Coil Resistance 78 Ω
Coil Voltage (AC) 24 V
Contact Current Rating 5 A
Max Current Rating 5 A
Max Voltage Rating (AC) 250 V
Max Voltage Rating (DC) 125 V
Operate Time 25 ms
Schedule B 8536410020
Switching Capacity 660 W
Switching Current 3 A
Termination Solder
Throw Configuration 4PDT
Voltage Rating (AC) 250 V
Depth 28 mm
Length 21.5 mm
Mount Socket
Number of Pins 14
Weight 65 g
Coil Current 80 mA
Coil Resistance 78 Ω
Coil Voltage (AC) 24 V
Contact Current Rating 5 A
Max Current Rating 5 A
Max Voltage Rating (AC) 250 V
Max Voltage Rating (DC) 125 V
Operate Time 25 ms
Schedule B 8536410020
Switching Capacity 660 W
Switching Current 3 A
Termination Solder
Throw Configuration 4PDT
Voltage Rating (AC) 250 V
Depth 28 mm
Length 21.5 mm