Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > STY34NB50
STY34NB50
| Part Number: | STY34NB50 |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part Type: | Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > STY34NB50 |
| Qty Available: | |
| Description: | Not available to order N-Ch 500 Volt 34 Amp |
PCX has STMicroelectronics Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > STY34NB50 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Not available to order N-Ch 500 Volt 34 Amp
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 247 |
| Continuous Drain Current (ID) | 34 A |
| Current Rating | 34 A |
| Drain to Source Breakdown Voltage | 500 V |
| Drain to Source Resistance | 130 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 500 V |
| Element Configuration | Single |
| Fall Time | 53 ns |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 30 V |
| Input Capacitance | 9.1 nF |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Max Power Dissipation | 450 W |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Power Dissipation | 450 W |
| Rds On Max | 130 mΩ |
| Rise Time | 32 ns |
| Voltage Rating (DC) | 500 V |
Documentation for STMicroelectronics STY34NB50
| Datasheet | View & Download STY34NB50 Datasheet |
| Datasheet | View & Download STY34NB50 Datasheet |
| Datasheet | View & Download STY34NB50 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the voltage rating of the product?
What is the maximum continuous drain current of the product?
What is the package type of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



