Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > STW45NM60
STW45NM60
| Part Number: | STW45NM60 |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part Type: | Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > STW45NM60 |
| Qty Available: | |
| Description: | Mosfet Transistor, N Channel, 45 A, 650 V, 110 Mohm, 10 V, 4 V |Stmicroelectronics STW45NM60 |
PCX has STMicroelectronics Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > STW45NM60 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Mosfet Transistor, N Channel, 45 A, 650 V, 110 Mohm, 10 V, 4 V |Stmicroelectronics STW45NM60
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-247 |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 3 |
| Weight | 9.071847 g |
| Continuous Drain Current (ID) | 45 A |
| Current Rating | 45 A |
| Drain to Source Breakdown Voltage | 600 V |
| Drain to Source Resistance | 110 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 650 V |
| Element Configuration | Single |
| Fall Time | 23 ns |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 30 V |
| Input Capacitance | 3.8 nF |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Max Power Dissipation | 417 W |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Elements | 1 |
| Power Dissipation | 417 W |
| Rds On Max | 110 mΩ |
| Resistance | 110 mΩ |
| Rise Time | 20 ns |
| Schedule B | 8541290080 |
| Threshold Voltage | 4 V |
| Turn-On Delay Time | 30 ns |
| Voltage Rating (DC) | 600 V |
| Height | 20.15 mm |
| Length | 15.75 mm |
| Width | 5.15 mm |
Documentation for STMicroelectronics STW45NM60
| Datasheet | View & Download STW45NM60 Datasheet |
| Datasheet | View & Download STW45NM60 Datasheet |
| Datasheet | View & Download STW45NM60 Datasheet |
| Datasheet | View & Download STW45NM60 Datasheet |
| Datasheet | View & Download STW45NM60 Datasheet |
| Datasheet | View & Download STW45NM60 Datasheet |
| Datasheet | View & Download STW45NM60 Datasheet |
| Datasheet | View & Download STW45NM60 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the brand of the product?
What is the part number of the product?
What type of transistor is this?
What is the maximum drain current of the transistor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.










