Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > STW45NM50FD
STW45NM50FD
| Part Number: | STW45NM50FD |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part Type: | Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > STW45NM50FD |
| Qty Available: | |
| Description: | N-channel 500 V, 0.07 Ohm, 45 A, TO-247 FDmesh(TM) Power MOSFET (with fast diode) |
PCX has STMicroelectronics Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > STW45NM50FD Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
N-channel 500 V, 0.07 Ohm, 45 A, TO-247 FDmesh(TM) Power MOSFET (with fast diode)
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-247 |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 3 |
| Weight | 9.071847 g |
| Continuous Drain Current (ID) | 45 A |
| Current Rating | 45 A |
| Drain to Source Breakdown Voltage | 500 V |
| Drain to Source Resistance | 100 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 500 V |
| Element Configuration | Single |
| Fall Time | 87.7 ns |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 30 V |
| Input Capacitance | 3.6 nF |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Max Power Dissipation | 417 W |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Elements | 1 |
| Power Dissipation | 417 W |
| Rds On Max | 100 mΩ |
| Resistance | 100 mΩ |
| Rise Time | 107.5 ns |
| Threshold Voltage | 4 V |
| Turn-Off Delay Time | 21.6 ns |
| Turn-On Delay Time | 26.5 ns |
| Voltage Rating (DC) | 500 V |
| Height | 20.15 mm |
| Length | 15.75 mm |
| Width | 5.15 mm |
Documentation for STMicroelectronics STW45NM50FD
| Datasheet | View & Download STW45NM50FD Datasheet |
| Datasheet | View & Download STW45NM50FD Datasheet |
| Datasheet | View & Download STW45NM50FD Datasheet |
| Datasheet | View & Download STW45NM50FD Datasheet |
| Datasheet | View & Download STW45NM50FD Datasheet |
| Datasheet | View & Download STW45NM50FD Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the brand of the product?
What is the case/package type for this product?
What is the maximum power dissipation of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




