Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > STW21NM50N
STW21NM50N
| Part Number: | STW21NM50N |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part Type: | Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > STW21NM50N |
| Qty Available: | |
| Description: | Power MOSFET Transistors N-Ch 500 V 0.15 Ohm 18 A 2nd Gen MDmesh |
PCX has STMicroelectronics Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > STW21NM50N Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Power MOSFET Transistors N-Ch 500 V 0.15 Ohm 18 A 2nd Gen MDmesh
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-247 |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 3 |
| Continuous Drain Current (ID) | 18 A |
| Current Rating | 18 A |
| Drain to Source Breakdown Voltage | 500 V |
| Drain to Source Resistance | 150 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 500 V |
| Element Configuration | Single |
| Fall Time | 30 ns |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 25 V |
| Input Capacitance | 1.95 nF |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Max Power Dissipation | 140 W |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Elements | 1 |
| Power Dissipation | 140 W |
| Rds On Max | 190 mΩ |
| Rise Time | 18 ns |
| Turn-Off Delay Time | 90 ns |
| Turn-On Delay Time | 22 ns |
| Voltage Rating (DC) | 500 V |
Documentation for STMicroelectronics STW21NM50N
| Datasheet | View & Download STW21NM50N Datasheet |
| Datasheet | View & Download STW21NM50N Datasheet |
| Datasheet | View & Download STW21NM50N Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the power MOSFET transistor?
What is the drain to source breakdown voltage of the transistor?
What is the continuous drain current rating of the transistor?
What is the on-resistance of the transistor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
