Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > STW20NM50
STW20NM50
| Part Number: | STW20NM50 |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part Type: | Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > STW20NM50 |
| Qty Available: | |
| Description: | N-Channel 500V - 0.22Ohm - 20A - TO-247 MDmesh(TM) POWER MOSFET |
PCX has STMicroelectronics Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > STW20NM50 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
N-Channel 500V - 0.22Ohm - 20A - TO-247 MDmesh(TM) POWER MOSFET
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-247 |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 3 |
| Weight | 9.071847 g |
| Continuous Drain Current (ID) | 20 A |
| Current Rating | 20 A |
| Drain to Source Breakdown Voltage | 500 V |
| Drain to Source Resistance | 250 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 550 V |
| Element Configuration | Single |
| Fall Time | 8.5 ns |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 30 V |
| Input Capacitance | 1.48 nF |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Max Power Dissipation | 214 W |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Elements | 1 |
| Power Dissipation | 214 W |
| Rds On Max | 250 mΩ |
| Resistance | 250 mΩ |
| Rise Time | 16 ns |
| Threshold Voltage | 4 V |
| Turn-On Delay Time | 24 ns |
| Voltage Rating (DC) | 550 V |
| Height | 20.15 mm |
| Length | 15.75 mm |
| Width | 5.15 mm |
Documentation for STMicroelectronics STW20NM50
| Datasheet | View & Download STW20NM50 Datasheet |
| Datasheet | View & Download STW20NM50 Datasheet |
| Datasheet | View & Download STW20NM50 Datasheet |
| Datasheet | View & Download STW20NM50 Datasheet |
| Datasheet | View & Download STW20NM50 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the brand of the product?
What is the part number of the product?
What is the type of semiconductor used in the product?
What is the maximum drain to source voltage of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.





