Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > STW15NK90Z
STW15NK90Z
| Part Number: | STW15NK90Z |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part Type: | Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > STW15NK90Z |
| Qty Available: | |
| Description: | N-CHANNEL 900V - 0.40͐2; 6; - 15A - TO-247 Zener-Protected SuperMESH™ MOSFET |
PCX has STMicroelectronics Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > STW15NK90Z Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
N-CHANNEL 900V - 0.40͐2; 6; - 15A - TO-247 Zener-Protected SuperMESH™ MOSFET
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-247 |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 3 |
| Weight | 4.535924 g |
| Continuous Drain Current (ID) | 15 A |
| Current Rating | 13 A |
| Drain to Source Breakdown Voltage | 900 V |
| Drain to Source Resistance | 550 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 900 V |
| Element Configuration | Single |
| Fall Time | 35 ns |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 30 V |
| Input Capacitance | 6.1 nF |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Max Power Dissipation | 350 W |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Elements | 1 |
| Power Dissipation | 350 W |
| Rds On Max | 550 mΩ |
| Resistance | 400 mΩ |
| Rise Time | 27 ns |
| Schedule B | 8541290080 |
| Threshold Voltage | 3.75 V |
| Turn-Off Delay Time | 135 ns |
| Turn-On Delay Time | 42 ns |
| Voltage Rating (DC) | 1 kV |
| Height | 20.15 mm |
| Length | 15.75 mm |
| Width | 5.15 mm |
Documentation for STMicroelectronics STW15NK90Z
| Datasheet | View & Download STW15NK90Z Datasheet |
| Datasheet | View & Download STW15NK90Z Datasheet |
| Datasheet | View & Download STW15NK90Z Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the MOSFET?
What is the voltage rating of the MOSFET?
What is the continuous drain current of the MOSFET?
What is the package type of the MOSFET?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.












