Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > STW12NK80Z
STW12NK80Z
| Part Number: | STW12NK80Z |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part Type: | Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > STW12NK80Z |
| Qty Available: | |
| Description: | N-channel 800 V, 0.65 Ohm, 10.5 A Zener protected SuperMESH(TM) Power MOSFET in TO-247 package |
PCX has STMicroelectronics Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > STW12NK80Z Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
N-channel 800 V, 0.65 Ohm, 10.5 A Zener protected SuperMESH(TM) Power MOSFET in TO-247 package
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-247 |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 3 |
| Weight | 4.535924 g |
| Continuous Drain Current (ID) | 10.5 A |
| Current Rating | 10.5 A |
| Drain to Source Breakdown Voltage | 800 V |
| Drain to Source Resistance | 750 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 800 V |
| Element Configuration | Single |
| Fall Time | 20 ns |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 30 V |
| Input Capacitance | 2.62 nF |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Max Power Dissipation | 190 W |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Elements | 1 |
| Power Dissipation | 190 W |
| Rds On Max | 750 mΩ |
| Resistance | 750 mΩ |
| Rise Time | 18 ns |
| Threshold Voltage | 3.75 V |
| Turn-Off Delay Time | 70 ns |
| Turn-On Delay Time | 30 ns |
| Voltage Rating (DC) | 800 V |
| Height | 20.15 mm |
| Length | 15.75 mm |
| Width | 5.15 mm |
Documentation for STMicroelectronics STW12NK80Z
| Datasheet | View & Download STW12NK80Z Datasheet |
| Datasheet | View & Download STW12NK80Z Datasheet |
| Datasheet | View & Download STW12NK80Z Datasheet |
| Datasheet | View & Download STW12NK80Z Datasheet |
| Datasheet | View & Download STW12NK80Z Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the maximum power dissipation of the MOSFET?
What is the voltage rating of the MOSFET?
What is the weight of the MOSFET?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.






