Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > STV8164
STV8164
| Part Number: | STV8164 |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > STV8164 |
| Qty Available: | |
| Description: | LDO Regulator Pos 2.5V to 16V5V5V 0.8A/0.8A/0.8A 11-Pin Clipwatt |
PCX has STMicroelectronics Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > STV8164 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
LDO Regulator Pos 2.5V to 16V5V5V 0.8A/0.8A/0.8A 11-Pin Clipwatt
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 11 |
| Dropout Voltage | 1 V |
| Input Bias Current | 2.2 mA |
| Max Input Voltage | 18 V |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Input Voltage | 7 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Outputs | 3 |
| Number of Regulators | 3 |
| Output Current | 600 mA |
| Output Type | Adjustable, Fixed |
| Output Voltage | 16 V |
| Polarity | Positive |
| Quiescent Current | 3 mA |
| Reference Voltage | 2.5 V |
Documentation for STMicroelectronics STV8164
| Datasheet | View & Download STV8164 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What are the technical specifications of the product?
What is the product name and model number?
What is the manufacturer of the product?
Are there any alternative names for STMicroelectronics?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.