Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > STV6412AD
STV6412AD
| Part Number: | STV6412AD |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > STV6412AD |
| Qty Available: | |
| Description: | Double Scart Audio/Video switch matrix with buffers for Digital STB |
PCX has STMicroelectronics Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > STV6412AD Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Double Scart Audio/Video switch matrix with buffers for Digital STB
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | LQFP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 64 |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Nominal Input Voltage | 9 V |
| Nominal Supply Current | 10 mA |
| Operating Supply Current | 43 mA |
| Operating Supply Voltage | 13.2 V |
| Supply Type | Single |
Documentation for STMicroelectronics STV6412AD
| Datasheet | View & Download STV6412AD Datasheet |
| Datasheet | View & Download STV6412AD Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the function of STV6412AD?
What is the operating temperature range for STV6412AD?
What is the package type of STV6412AD?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.