Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > STP8NK100Z
STP8NK100Z
| Part Number: | STP8NK100Z |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part Type: | Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > STP8NK100Z |
| Qty Available: | |
| Description: | MOSFET N-CH 1000V 6.5A TO-220 / Trans MOSFET N-CH 1KV 6.5A 3-Pin(3+Tab) TO-220AB Tube |
PCX has STMicroelectronics Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > STP8NK100Z Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
MOSFET N-CH 1000V 6.5A TO-220 / Trans MOSFET N-CH 1KV 6.5A 3-Pin(3+Tab) TO-220AB Tube
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-220 |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 3 |
| Weight | 4.535924 g |
| Continuous Drain Current (ID) | 6.5 A |
| Current Rating | 6.5 A |
| Drain to Source Breakdown Voltage | 1 kV |
| Drain to Source Resistance | 1.6 Ω |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 1 kV |
| Element Configuration | Single |
| Fall Time | 30 ns |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 30 V |
| Input Capacitance | 2.18 nF |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Max Power Dissipation | 160 W |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Elements | 1 |
| Power Dissipation | 160 W |
| Rds On Max | 1.85 Ω |
| Resistance | 1.85 Ω |
| Rise Time | 19 ns |
| Schedule B | 8541290080 |
| Threshold Voltage | 3.75 V |
| Turn-Off Delay Time | 59 ns |
| Turn-On Delay Time | 28 ns |
| Voltage Rating (DC) | 1 kV |
| Height | 9.15 mm |
| Length | 10.4 mm |
| Width | 4.6 mm |
Documentation for STMicroelectronics STP8NK100Z
| Datasheet | View & Download STP8NK100Z Datasheet |
| Datasheet | View & Download STP8NK100Z Datasheet |
| Datasheet | View & Download STP8NK100Z Datasheet |
| Datasheet | View & Download STP8NK100Z Datasheet |
| Datasheet | View & Download STP8NK100Z Datasheet |
| Datasheet | View & Download STP8NK100Z Datasheet |
| Datasheet | View & Download STP8NK100Z Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the weight of the product?
What is the maximum operating temperature?
How many pins does the product have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.







